Zdjęcia ze ślubu i wesela to jedna z najpiękniejszych pamiątek tego magicznego dnia. Wybór fotografa, który uwieczni najwspanialsze momenty obu ceremonii nie powinien więc być przypadkowy.
Internetowe portale ogłoszenie są pełne anonsów fotografów ślubnych, znajomi rekomendują usługi pana Marka, który dokumentował ich ceremonie, rodzice sugerują, by sesję zdjęciową wykonał wujek Zbyszek. W końcu od kilku lat pełni rolę rodzinnego fotografa, a zdjęcia, które robi nie są chyba takie złe…
Nawet jeśli fotografie wujka Zbyszka nie są takie złe, nie warto stawiać na bylejakość.
Ślub i wesele zasługują przecież na wyjątkową oprawę.
Chcesz wiedzieć jak wybrać fotografa na ślub? Przeczytaj nasze wskazówki.
Weź pod uwagę rekomendacje, ale…
… zanim zdecydujesz się zadzwonić do pana Marka, który pracował jako fotograf na ślubie Twoich przyjaciół, poproście go, by pokazał Wam efekty swojej pracy. Oglądając zdjęcia, wykonane przez profesjonalistę będziecie mogli ocenić, czy jego styl pasuje do oprawy i stylu przyjęcia oraz Waszych oczekiwań.
Jeśli zdjęcia będą wykonanie poprawnie (nie będą zbyt jasne, zbyt ciemne lub zbyt pomarańczowe, a kolory będą wyglądać naturalnie), ale nie będą miały w sobie „tego czegoś”, co Was urzeknie, zrezygnujcie z usług pana Marka.
Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wykonane na Waszym weselu fotografie nie wzbudzą na Waszych twarzach żadnych emocji. A nie o to przecież chodzi.
Umówcie się na osobiste spotkanie
Współpraca z dobrym fotografem zaczyna się kilka, a nawet kilkanaście tygodni przed terminem wesela. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nawiązała się pomiędzy Wami nić szczerej sympatii.
Jeśli natknęliście się na zdjęcia, które wyjątkowo Was urzekły (w internecie, albumie ślubnym przyjaciół czy na portalu społecznościowym), przed podjęciem decyzji koniecznie umówcie się na osobiste spotkanie z ich twórcą.
Może się bowiem okazać, że choć ujęcia prezentują się przepięknie, ich autor jest człowiekiem, z którym nie wyobrażacie sobie współpracy, a Wasze kontakty przez kolejne tygodnie byłyby dla obu stron męczarnią.
Jeśli planujecie ślub kościelny upewnijcie się, że fotograf posiada specjalne zaświadczenie, umożliwiające fotografowanie w kościele. Taki dokument wydaje kuria biskupia, po uprzednim ukończeniu specjalnego szkolenia, na którym autor zdjęć poznaje zasady panujące w czasie liturgii ślubnej.
Czy warto oszczędzać na ślubnych zdjęciach? Czy dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług fotografa, którego stawki są wyższe od stawek większości profesjonalistów?
Niestety,na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wszystko zależy przede wszystkim od Waszego budżetu i jego elastyczności. Jeśli kwota za sesję miałaby pochłonąć lwią część przeznaczonych na wesele funduszy, taka decyzja będzie z pewnością kiepskim pomysłem.
Jednak jeśli możecie sobie pozwolić na zwiększenie wydatków na sesję ślubną, wybór droższego fotografa z pewnością warto przemyśleć. Zwłaszcza, jeśli naprawdę „zakochaliście się” w jego pracach.
Dobre zdjęcia ze ślubu i wesela, czyli na co zwrócić uwagę, oglądając portfolio fotografa ślubnego
Wybierając fotografa, warto w pierwszej kolejności dokładnie obejrzeć jego portfolio. Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy.
Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest jakość fotografii. Zdjęcia nie mogą być zbyt jasne, zbyt ciemne czy zbyt pomarańczowe. Twoją uwagę powinny przykuć także nienaturalne kolory czy… zbyt wybielone zęby.
Oglądając kolejne ujęcia sprawdzaj również:
czy fotograf poradził sobie w warunkach słabszego oświetlenia;
czy reportaż z uroczystości prezentuje chronologicznie kolejne wydarzenia w trakcie dnia weselnego;
czy są one pozowane, a może uchwycone w spontaniczny sposób, „na gorąco”;
czy fotograf skupił się przede wszystkich na twarz gości i pary młodej, odsuwając na dalszy plan np. szczegóły tła?
Ilość zdjeć w portfolio
Jeśli w portfolio fotografa znajdują się zdjęcia jedynie kilku młodych par, można podejrzewać, że nie ma on zbyt szerokiego doświadczenia i dopiero rozpoczyna swoją przygodę z profesjonalną fotografią. Czy należy uznać to za wadę? Nie do końca. Mniej doświadczony fotograf może zaskoczyć Was swoim świeżym, niestandardowym spojrzeniem. Jednak jeśli uroczystość odbędzie się w kiepsko oświetlonej sali (lub kościele), lepszym pomysłem może okazać się wybór doświadczonego profesjonalisty. Dlaczego? Fotograf ślubny, który sfotografował już kilkadziesiąt, a nawet kilkaset ślubów doskonale zna scenariusz takiej uroczystości. Wie kiedy i jaką pozycję zająć, żeby jak najlepiej uchwycić najważniejsze momenty.
Dobre zdjęcia to te, które wiernie oddają emocje. Uchwycone w kadrze pozwalają na dłużej zatrzymać najpiękniejsze momenty uroczystości.
Rozbawienie, radość, ekscytacja, zaskoczenie czy euforia malujące się na twarzach młodej pary i gości to gwarancja pełnych życia, dynamicznych fotografii. Takich, które jeszcze po wielu miesiącach, a nawet latach będą źródłem uśmiechu na twarzy.
Często zdarza się, że ślubne zdjęcia są pełne nienaturalnie wyglądających komputerowych efektów. Pamiętaj, że zachwyt efektami komputerowymi bywa złudny. Zwłaszcza w kontekście zmieniającej się mody na weselne ujęcia. Zdjęcia, które teraz są hitem sezonu, za kilka lat mogą wydawać się po prostu śmieszne, żenujące czy wstydliwe.