Jak wybrać fotografa na ślub?
24 lipca 2017
Narzeczeńska sesja Magda & Sean
30 sierpnia 2017

Czy warto wydać dużo na dobrego fotografa?

 

Dzień ślubu to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdej pary, która decyduje się sformalizować związek. Przygotowania do tego wydarzenia trwają wiele tygodni, a nawet miesięcy. To dlatego Młodzi chcą zachować na pamiątkę zdjęcia ze ślubu i wesela, a także organizują swoją sesję ślubną, która pomoże im upamiętnić ten wyjątkowy czas.

Fotografia ślubna – emocje zapisane w zdjęciach

Początki fotografii ślubnej sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Wówczas możliwości były mocno ograniczone, jednak każdy kogo stać było na tę usługę, marzył o zachowaniu wspomnień ze ślubu w tej niezwykłej formie. Fotografie ślubne wykonywano w tym czasie w warunkach studyjnych, ze względu na drogi i trudny w transporcie sprzęt fotograficzny.

 

Z czasem zmieniły się oczywiście aparaty fotograficzne, zdjęcia ślubne wykonane na miedzianych i cynowych płytach ustąpiły miejsca tym, które wywołuje się na światłoczułym papierze fotograficznym. Mimo tych zmian, przez długi czas sesje ślubne odbywały się w studiach fotograficznych gdzie wykorzystując różnego rodzaju rekwizyty i akcesoria, tworzono pamiątki ślubne w postaci zdjęć pozowanych.
Fotografia ślubna to jednak nie tylko sesja ślubna, ale upamiętnienie ślubu i wesela – emocji związanych z ceremonią i biesiadą, bliskich i przyjaciół, którzy towarzyszą Młodej Parze tego dnia.

Obecnie, kiedy aparat fotograficzny towarzyszy na co dzień każdemu posiadaczowi smartfona, znacznie wzrosła ilość osób, które reklamują swoje usługi fotograficzne. Zdobywanie doświadczenia wydaje się być bowiem całkiem prostym zadaniem.


Zdjęcia ślubne z sercem


Zdjęcia ślubne mogą więc być dokumentacją zdarzenia lub pełną emocji pamiątką o artystycznym wyrazie. To właśnie wybór odpowiedniego fotografa ślubnego decyduje o tym, jak będą prezentować się zdjęcia ze ślubu. Jeśli marzycie o zdjęciach, które z dumą powiesicie w ramkach w swoim domu, nie musicie jednak decydować się na usługi bardzo drogiego specjalisty. Są sposoby na to by zaoszczędzić środki z budżetu ślubnego przeznaczone na ślubnego fotografa, nie zawsze jednak warto to robić.

Jeśli budżet weselny pozwala na to, by skorzystać z usług prawdziwego specjalisty, oczywiście warto zdecydować się na osobę, która przygotuje dla Was wyjątkową sesję ślubną i profesjonalnie udokumentuje ślub i wesele. Aby zweryfikować warsztat fotografa, wystarczy poprosić go o pokazanie jego dotychczasowych realizacji. Na tej podstawie możemy ocenić kreatywność i umiejętności fotografa. Fotografia to nie tylko umiejętność wybrania ładnej scenerii do zdjęć czy zrobienie ciekawego zdjęcia bez pozowania, lecz w czasach obecnych również obróbka graficzna zdjęć, która pozwala na wydobycie ich piękna i usunięcie ewentualnych mankamentów. Każdy posiadacz smartfona może wykonać zdjęcie korzystając z aparatu wbudowanego w telefon, jednak aby stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, niezbędna jest wiedza, doświadczenie i umiejętności.

 

Fotograf ślubny a budżet


Jeżeli budżet ślubny jest skromny, można ograniczyć koszty decydując się na skorzystanie z pomocy rodziny i przyjaciół. Aby zdjęcia z wesela miały ciekawy, zabawny charakter, można zdecydować się na puszczenie aparatu „w tłum” i pozwolenie na to by sami biesiadnicy dokumentowali wydarzenie przekazując aparat z rąk do rąk. Ta zabawna forma pozwoli stworzyć wyjątkową sesję weselną, a niedociągnięcia techniczne dodadzą jej jedynie uroku. O zrobienie zdjęć z samej ceremonii zaślubin możemy poprosić kogoś z bliskich osób, kto rzeczywiście potrafi wykonywać dobre zdjęcia, po czym wystarczy wykupić usługę w firmie zajmującej się profesjonalną obróbką zdjęć i dopracować te, które chcemy umieścić w pamiątkowej ramce.

 

Jeśli jednak środki w budżecie ślubnym pozwalają na to, by skorzystać z usług profesjonalnego fotografa, bez wątpienia warto się na niego zdecydować. Mowa tu o fotografie wykonującym świetnej jakości, piękne zdjęcia i wirtuoza ich graficznej obróbki, którego usługi prawdopodobnie będą drogie. Cen zdjęć, podobnie jak cen jakichkolwiek dzieł, nie rozpatruje się bowiem pod kątem tego w jakiej cenie mogę otrzymać inne dzieło, które również będzie zdjęciem, lecz tego jakie kompetencje posiada fotograf oraz z jakiego sprzętu korzysta.

Ślub i wesele, będące przypieczętowaniem miłości dwojga ludzi oraz jej celebracją z rodziną i przyjaciółmi, wydarza się tylko raz w życiu. Zadbajmy więc o to, aby upamiętnić to niesamowite przeżycie na zachwycających, pełnych emocji zdjęciach ślubnych.